آیا زندگی در ونوس امکان‌پذیر است؟

آیا زندگی در ونوس امکان‌پذیر است؟

آیا زندگی در ونوس امکان‌پذیر است؟

سیاره ی اسرارآمیز ونوس یا ناهید یا زهره سالیان سال است که توجه بشر را به خودش معطوف کرده است. شاید به دلیل شباهتی که با زمین دارد و یا شاید برای ناشناخته بودنش. ونوس دومین سیاره نزدیک به خورشید می باشد و به همین دلیل از زمین بسیار گرمتر است.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این سیاره حدود ۲ تا ۳ میلیارد سال قبل دمای مناسبی داشته و در سطح آن آب جاری وجود داشته است. اما از حدود ۷۰۰ میلیون سال قبل ۸۰ درصد سطح این سیاره دستخوش تغییر شده است.


محققان برای بررسی دقیق‌تر موضوع،‌ آب و هوای این سیاره را بر اساس میزان آب موجود در سطح آن در ۵ وضعیت مختلف مدل‌سازی کردند. سه مدل بر اساس ساختار کنونی سیاره طراحی شد و در آن‌ها فرض شد که یک اقیانوس با عمق ۳۱۰ متر در سیاره وجود داشته و سطح سیاره با یک لایه ۱۰ متری آب پوشیده شده و میزان اندکی آب نیز درون خاک سیاره وجود داشته است.
 

برای مقایسه یک مدل هم بر اساس ساختار زمین طراحی شد که در آن یک اقیانوس با عمق ۳۱۰ متر وجود دارد. مدل پنجم نیز بر اساس ساختار ونوس و با فرض این که تمام سطح آن را اقیانوس وسیعی به عمق ۱۵۸ متر پوشانده است، طراحی شد.


در هر ۵ مدل مشخص شد این سیاره قابلیت حفظ دما بین ۵۰ درجه و ۲۰ درجه سانتیگراد را در یک بازه زمانی به طول ۳ میلیارد سال داشته است. اگر رخدادی که بین ۷۵۰ تا ۷۰۰ میلیون سال قبل به وقوع پیوست و موجب رهایی گاز دی اکسید کربن موجود در میان سنگ‌های ونوس شد، به وقوع نمی‌پیوست؛ اکنون نیز این سیاره همان وضعیت را داشت.

منبع : بیتوته

برچسب ها: ونوس, زندپی در ونوس, معنی اسم ونوس, سیاره ونوس, زندپی در ونوس امکان پذیر است ؟,

موضوع : جالب و خواندنی ,
تاریخ : جمعه 05 مهر 1398
نظرات
کد امنیتی رفرش