انواع دروغ، دلایل آن و چگونگی تشخیص افراد دروغ گو

انواع دروغ، دلایل آن و چگونگی تشخیص افراد دروغ گو

انواع دروغ، دلایل آن و چگونگی تشخیص افراد دروغ گو

تقریبا تمام مردم در طی روز به خود اجازه می دهند چند دروغ مصلحتی بگویند، زیرا اعتقاد دارند این دروغ های کوچک به ضرر کسی نیست و از مشکلات بعدی جلوگیری می کند.

آیا دروغ میتواند خوب هم باشد؟

در برخی از فرهنگ ها گفتن دروغ در برخی از موقعیت ها تشویق هم ميشود مانند دروغ گفتن براي اشتي‌دادن بین دو نفر و یا جلوگيري از اسیب رسيدن به کسی.

انواع دروغ

دروغ گو های مصلحتی

ما اکثر تمایل داریم که دروغ های مصلحتی را خيلي دروغ حساب نکنیم و کسانی که همچنين دروغ هایی ميگويند اغلب احساس ميکنند که این دروغ ها یا سودی داشته و یا دست کم بی زیان هستند. دروغ های مصلحتی بخشی از حقیقت را هم ميگويند ، بدین ترتیب برخی ها ممکن است فکر کنند که این ها اصلاً دروغ نیستند. گاهی وقت ها هم اشخاص ممکن است از چنين دروغ هایی براي محافظت از سایرین استفاده کنند.

چنانچه ميدانيد کسی دارد به شما دروغ ميگويد شاید بخواهید با وی مقابله کنید و دروغش را آشکار کنید، ولی باید به این که بعدش چه کاری میخواهید انجام دهید هم فکر کنید. درصورتی که فکر می کنید دروغ مصلحتی اش واقعا چیز مهمی نیست، بگذرید، ولی درصورتی که اعتماد تان را خدشه دار ميکند شاید بهتر باشد با آن برخورد کنید.

دروغ های وسواسی یا عادتی

برخی از آدم ها زندگی خویش را با یکسری بی پایان از داستان ها و واقعیت ها و یا قصه هایی که یا کاملاً نادرست اند یا زيادي آب و تاب داده شده اند دکور و تزیین ميکنند . افرادی که این کار را ميکنند به قصه های خیالی خویش معتادند، زیرا بدون این دروغ ها و داستان ها عمیقا حس نا امنی ميکنند . معمولاً تنها افرادی که از دروغ های عادتی رنج می برند خود ِ این دروغ گو ها هستند.

داستان دروغ ,دروغ , روانشناسی دروغ

انواع دروغ

دروغ های بیمارگونه

دروغ های بیمارگونه، نوع مزمن تر دروغ های عادتی یا وسواسی هستند. دروغ های مرضی برعکس دروغ های سفید یا مصلحتی که براي جلوگيري از ناراحتی یا درد سر فرد دیگری گفته میشوند ، ظاهرا هیچ علت مشخصی ندارند و همین سبب ميشود کسی که با یک دروغگوی مرضی برخورد ميکند به سختي بفهمد چه باید بکند.

بیش از یک قرن از شناسایی دروغ مرضی می گذرد، ولی هنوز تعریف واحدی براي آن ارائه نشده است. بعضی از دروغ های مرضی ریشه در یک عارضه ی روانی دارند مثل اختلال شخصیت اجتماعي( سایکوپث)، در حالیکه براي ديگر دروغ های مرضی ظاهرا هیچ علت پزشکي وجود ندارد.

دروغ گوهای حواس پرت یا مرضی

دروغ گوهای حواس پرت با دروغگو های مصلحتی تفاوت دارند، زیرا تمام مدت در حال دروغ گفتن هستند و به اخلاق و معنای دروغ شان فکر نمی کنند. اغلب اشخاص ميدانند که آن ها خالی می بندند، زیرا حواس پرت بوده و زیاده روی ميکنند .

درصورتی که کسی که برایتان مهم است همچين آدمی هست، بد نیست که این مسأله را به آن ها گوش زد کنید. احتمالش هست که آن ها ميدانند دقیقا دارند چکار ميکنند ولی بدان معنی هم نیست که قرار هست به این مسئله اعتراف نموده یا تغيير کنند. شاید بخواهید از زندگی چنين آدمی بروید، مگر این که بخواهند روی خود شان کار کنند.

داستان دروغ ,دروغ , روانشناسی دروغ

راه های تشخیص دروغ

راه های تشخیص دروغ

خوش بختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و کامل شدن تحقيق محققان تشخیص این که چه کسی دارد دروغ ميگويد راحت تر شده است ولی به همان نسبت هم اشخاص دروغگو براي پيش‌گيري از گیر افتادن باتجربه تر شده اند.

۱- یکی از ازمایش های ساده ای که براي فهمیدن این که طرف دروغ ميگويد یا نه به این ترتیب هست که سوالی که خودمان جوابش را می دانیم از وی بپرسیم و جواب وی بیانگر  درستگویی و دروغگویی اش است.

۲- وی را رگبار سوالی کنیم٬ به این منظور که از وی سوالهای مختلفی بپرسیم و تناقض گویی ها را تشخیص دهیم.

به عنوان مثال شک دارید که فرد در مورد سابقه ی کاری اش به شما راست ميگويد یا دروغ از وی بپرسید که؟

الف:گفتی که قبلا کجا کار می کردی؟

ب:در چه شرکتی؟

ج:کار شما در آن شرکت چی بود؟

د:حیطه فعالیت شرکت شما چه بود؟

و …

۳. طبق تحقيقات روان شناس مشهور اکمن:در موقع دروغ گفتن مردمک چشم فرد دروغگو باز ميشود و لحن صدای وی تغيير ميکند 

فرد دروغ گو معمولاً جلوی دهان خویش را می گیرد و دایماً دماغ خویش را لمس ميکند .

۴. زیاده روی کردن در خصوص جزییات یک مسئله میتواند نشانه ای باشد از این که فرد دارد دروغ ميگويد .

به عنوان مثال. داداشم تو فراسنه درس می خونه. فرانسه کشور خوبیه نه؟ برج ایفل رو دوست داری؟ اونجا خيلي تمیزه

۵. به جواب هایی که ارتباطی با سؤال شما ندارند حساس باشید. احتمال این که فرد در حال پیجاندن موضوع باشد زیاد است. وی می خواهد تا انجایی که شده به شما دروغ مستقیم نگوید.

 

منبع : بیتوته

برچسب ها: داستان دروغ, دروغ, روانشناسی دروغ, دروغ گفتن, دروغ گویی, دروغ مصلحتی, دروغ و عواقب آن, دروغ مصلحت آمیز, دروغ نگفتن, دروغ چیست, انواع دروغ, گفتن دروغ, دروغ های وسواسی, دروغ های عادتی, دروغ های بیمارگونه, دروغ گوهای حواس پرت, راه های تشخیص دروغ, دروغگویی, فرد دروغ گو,

موضوع : جالب و خواندنی ,
تاریخ : شنبه 06 مهر 1398
نظرات
کد امنیتی رفرش