نشانه‌های هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن چیست؟

نشانه‌های هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن چیست؟

نشانه‌های هشدار دهنده لخته شدن خون در بدن چیست؟

لخته شدن خون تغییری بسیار خطرناک در عملکرد طبیعی این بخش مهم بدن است که میتواند منجربه سکته مغزی و عوارض دیگر شود پس با شناخت نشانه های آن هوشیارتر باشید.

لخته های خون ، قسمتهایی از خون هستند که از حالت مایع به حالت ژل مانند تغییر یافته اند. آنها معمولاً هیچ ضرری به سلامتی شما نمی رسانند زیرا در هنگام بریدگی بدن از بدن شما در برابر خونریزی محافظت می کنند. با این حال ، هنگامی که لخته های خون در رگ های عمیق شما ظاهر می شوند ، می توانند بسیار خطرناک باشند.

نوع خطرناک لخته ترومبوز ورید عمقی (DVT) نامیده می شود و می تواند باعث جلوگیری از گردش خون شود. همچنین اگر لخته خون از محل خود جدا شود و به ریه ها یا قلب شما برسد ، می تواند عواقب بسیار جدی نیز به همراه داشته باشد.

 برجسته ترین علائمی را که باید به آنها توجه کنید جمع آوری کرده ایم تا در اسرع وقت علائم ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته شود.

10. احساس تپش قلب سریع

اگر لخته خون در ریه شما باشد ، ممکن است احساس لرز در سینه کنید. در این حالت ، تاکی کاردی می تواند ناشی از سطح پایین اکسیژن در ریه های شما باشد. در نتیجه ، قلب شما سعی می کند کمبود را جبران کند و سریع تر و سریع تر شروع به تپش می کند.

نشانه های لختگی خون, لخته خون در پا

اگر لخته خون در ریه شما باشد ، ممکن است احساس لرز در سینه کنید

9- تنگی نفس

اگر به طور ناگهانی متوجه شده اید که نفس کشیدن عمیق برای شما بسیار دشوار است ، ممکن است نشانه لخته شدن خون در ریه شما باشد که به آن آمبولی ریوی گفته می شود.

8- سرفه بدون هیچ دلیل

اگر گاهی اوقات حملات غیر منتظره ای از سرفه خشک و همچنین تنگی نفس ، افزایش ضربان قلب و درد قفسه سینه دارید ، می تواند یک آمبولی ریه باشد. همچنین ممکن است سرفه شما خلطی و حتی خون باشد.

نشانه های لختگی خون, لخته خون در پا

ترومبوز ورید عمقی

7. درد قفسه سینه

اگر در هنگام نفس عمیق کشیدن درد در قفسه سینه احساس می کنید ، می تواند یکی از علائم آمبولی ریوی باشد. 

درد در سینه شما معمولاً شدید و تیز است و به راحتی می توانید تصور کنید که دچار حمله قلبی هستید. تفاوت اصلی بین آنها این است که آمبولی ریه همیشه با نفس کشیدن بدتر می شود. در هر صورت ، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید زیرا ممکن است عواقب آن کشنده باشد.

6. تغییر رنگ قرمز یا تیره روی یک پا

لکه های قرمز یا تیره روی پوست شما که بدون دلیل ظاهر می شوند می توانند نشانه لخته شدن خون در پای شما باشند. همچنین ممکن است در این ناحیه احساس گرما و حتی درد هنگام کشش انگشتان پا به سمت بالا داشته باشید.

نشانه های لختگی خون, لخته خون در پا

لکه های قرمز یا تیره روی پوست بدون دلیل می توانند نشانه لخته شدن خون در پا باشند

5. درد بازو یا پا

اگرچه معمولاً داشتن چندین علائم برای تشخیص ترومبوز ورید عمقی ضروری است ، اما تنها علامت این بیماری جدی که ممکن است داشته باشید درد است . درد ناشی از لخته خون را می توان به راحتی با گرفتگی عضله اشتباه گرفت اما این نوع درد بیشتر در هنگام راه رفتن یا خم شدن پاهای خود به سمت بالا اتفاق می افتد.

4- تورم در اندام 

اگر به طور ناگهانی متوجه شده اید که یکی از مچ پا شما دچار تورم شده است ، می تواند یک علامت هشدار دهنده ترومبوز ورید عمقی باشد. این حالت یک مورد اضطراری محسوب می شود زیرا ممکن است هر دقیقه لخته آزاد شود و به یکی از اعضای بدن شما برسد.

3. لکه های قرمز بر روی پوست شما

آیا متوجه شده اید که بندهای قرمز به طور ناگهانی در طول رگه های شما ظاهر می شود ؟ آیا هنگام لمس آنها احساس گرما می کنید؟ این ممکن است یک کبودی معمولی نباشد ، و شما نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارید.

نشانه های لختگی خون, لخته خون در پا

نشانه های لختگی خون 

2. استفراغ

استفراغ می تواند نشانه وجود لخته خون در شکم باشد. به این حالت ایسکمی مزانتر گفته می شود و معمولاً با درد شدید در ناحیه شکم همراه می شود. اگر روده شما به اندازه کافی خون دریافت نکند ، ممکن است حالت تهوع را تجربه کرده و حتی در مدفوع نیز خون داشته باشید.

1. کوری جزئی یا کامل در یک چشم

از دست دادن بینایی بدون درد در یکی از چشمان شما معمولاً نشانه انسداد شریان مرکزی شبکیه است. این یک اورژانس پزشکی جدی محسوب می شود ، به خصوص اگر علائم دیگری مانند سرگیجه و مشکل در حفظ تعادل داشته باشید.

اگر متوجه یکی از این علائم شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که اگر شما آن را به درستی و بلافاصله درمان نکنید، لخته خون کشنده است .

 

منبع : بیتوته

برچسب ها: علایم لخته خون, لخته خون, لخته خون در ریه, لخته خون در مغز, درمان لخته خون در پا, درمان لخته خون, نشانه های لختگی خون, لخته خون در پا, انسداد رگ با لخته خون, جلوگیری از لخته خون, ترومبوز ورید عمقی,

موضوع : پزشكی و سلامتی ,
تاریخ : یکشنبه 07 مهر 1398
نظرات
کد امنیتی رفرش