روش‌های تمیز کردن مبل در منزل

روش‌های تمیز کردن مبل در منزل

روش‌های تمیز کردن مبل در منزل

همه‌ی ما همیشه به هنگام خرید مبل راحتی بین انتخاب مبل چرمی و پارچه‌ای آن دچار شک و تردید می‌شویم. مبل‌های پارچه‌ای بخاطر راحتی و دنج‌ بودن‌شان گزینه‌ی عالی برای اتاق‌های نشیمن می‌باشند و در واقع به همین خاطر است که بیشتر مردم به سمت آن‌ها می‌روند. اما با همه‌ی این‌ها تمیز کردن مبل پارچه ای کابوسی برای خانواده‌ها می‌باشد. متاسفانه مبلمان پارچه‌ای همیشه گرد و غبار را به خود جذب کرده و لکه‌های نوشیدنی و غذا به سختی از سطح آن‌ پاک می‌شوند. با این حال ما در این مطلب دستورالعمل‌هایی را برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای به شما معرفی می‌کنیم تا با خیال راحت بتوانید سال‌های سال از مبلمان پارچه‌‌ای خود استفاده کنید.

لوازم و مواد مورد نیاز برای تمیزکردن مبل :

۱- یک عدد شامپو فرش
۲- یک عدد ظرف تمیز و قاشق
۳- مقداری آب ولرم یا نیمه گرم
۴- یک عدد اسفنج تمیز
۵- مقداری (در حد نیاز) پارچه سفید و تمیز مرطوب شده
۶- سشوار یا خشک کن برقی

لوازم و مواد مورد نیاز برای تمیزکردن مبل :

۱- یک عدد شامپو فرش
۲- یک عدد ظرف تمیز و قاشق
۳- مقداری آب ولرم یا نیمه گرم
۴- یک عدد اسفنج تمیز
۵- مقداری (در حد نیاز) پارچه سفید و تمیز مرطوب شده
۶- سشوار یا خشک کن برقی

 برای تمیزکردن روکش مبل ابتدا آب نیمه گرم را داخل ظرف تمیزی که برای این کار تهیه نموده ایم ریخته سپس مقداری (چند قطره) از شامپو را به آب نیمه گرم (ولرم) اضافه می کنیم. (مقدار مایع شامپو نباید به حدی باشد که کل محلول بدست آمده را لزج یا لیز و چسبناک کند. به منظور اینکه با این مشکل برخورد نکنید پیشنهاد می کنیم شامپو را بصورت قطره به قطره به آب نیمه گرم اضافه کنید.)

محتویات داخل ظرف (آب و شامپو) را با قاشق هم می زنیم و این کار را تا آنجایی ادامه می دهیم که محلول کف کند.

کف حاصله را (تذکر: دقت کنید که فقط کف حاصله نه محلول آب و شامپو) با اسفنج تمیزی که از قبل تهیه نموده ایم برداشته و بر روی لکه ای که روی روکش پارچه ای مبل ایجاد شده می کشیم.

در این مرحله می بایست بوسیله دستمال پارچه ای سفید و تمیز مرطوب شده، بر روی همان لکه موردنظر که با اسفنج آغشته به کف، آن را تمیز یا در واقع نیمه محو کرده ایم بکشیم تا کاملا لکه بر طرف گردد.

و در آخر با سشوار محل خیس شده را کاملا خشک می کنیم تا اثری از رطوبت بر روی روکش مبل باقی نماند.

نحوه پاک کردن روکش های مخملی

در ابتدا یک برس را انتخاب نمایید و هم جهت با خواب پارچه مبل بکشید تا گرد و غبار موجود برروی مبل گرفته شود و احیانا اگر لکه ای بر روی پارچه است کاملا مشخص شود. بعد از برس کشیدن روی مبل را با جاروبرقی جارو بزنید.

دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک کاسه آبلیمو + آب را ترکیب نمایید و با یک دستمال نسبت به تمیز کردن لکه ایجاد شده برروی پارچه مبل اقدام کنید. اگر می‌خواهید کل مبل را با این شوینده تمیز کنید، باید در دفعات متعدد این مایع را آماده کنید.

دستمالی که تمیز و بدون پرز است را انتخاب کنید، درون مایع فرو ببرید و بعد حسابی آن را بفشارید تا آب اضافی خارج شود، سپس هم‌جهت با خواب پارچه مبل بکشید، دقت داشته باشید قبل از آبگیری دستمال، آن را برروی پارچه مبل نکشید چرا که این مایع شوینده وارد بافت‌های انتهایی مبل شما می شود.

بعد از اینکه با دستمال روی مبل را کشیدید اجازه بدهید خشک شود، باتوجه به اینکه فقط روی مبل را تمیز کرده اید نباید زمان زیادی برای خشک شدن صرف شود اما برای اطمینان بیشتر از نشستن بر روی مبل تا ۳ الی ۴ ساعت خودداری نمایید تا کاملا رویه مبل خشک شود.

اگر با این محلول نخواستید تمیز کنید می توانید مقداری مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کنید اگر رنگ مبلمانتان روشن است مقداری مایع سفید کننده هم اضافه کنید و کف آن ها را با اسکاچ روی پارچه مبل بکشید و اجازه بدهید تا خشک شوند.

روش‌های تمیز کردن مبل در منزل

روش های تمیز کردن مبل

تمیز کردن مبل و صندلی چوبی

قبل از تمیز کردن مبل و صندلی، با یک پارچه نرم و بدون پرز کاملا آن ها را گردگیری کنید. این کار باعث می شود که هر گونه گرد و غبار و ذرات کوچک دیگر که ممکن است در هنگام شستشو به خورد مبلمان بروند، برداشته شوند.

توجه: گردگیرهای دستی برای تمیز کردن مبلمان موثر نیست، زیرا نمی تواند همه ذرات را بردارد. همچنین بعضی از گردگیر‌های دستی نیز دارای نوک تیز هستند که می تواند مبلمان را خراشیده کند.

منبع : تکین فا

برچسب ها: تميز كردن مبل پارچه اي, تميز كردن مبل مخمل, تميز كردن مبل سفيد, تميز كردن مبل با جوش شيرين, تميز كردن مبل با شامپو فرش, تميز كردن مبل با بخارشو, تميز كردن مبل چرم سفيد, تميز كردن مبل چوبي, تميز كردن مبل مخملي, تميز كردن مبل پارچه اي سفيد,

موضوع : سبک زندگی ,
تاریخ : شنبه 24 فروردین 1398
نظرات
کد امنیتی رفرش